Xamarin Nedir ?

Xamarin Nedir, Neler Yapar ve Kod Yapısı Nasıldır

Xamarin Nedir Xamarin Dersleri Xamarin Eğitimleri ve Xamarin UygulamalarıXamarin Nedir?

Cross Platform ve Native kavramlarını en iyi şekilde bir araya getiren, Visual Studio kullanarak C# dili ile geliştirilebilen UI Frameworktür.


Neden Xamarin Kullanmalıyım?
 • Yeni Taleplerin ve Hata Yönetimini Kolaylaştırır

Native uygulama konu olduğunda geliştiricilerin ciddi vakit harcadıkları ve her platforma özel olarak tekrarlanan işlemlerden dolayı zaman zaman kabusu haline gelen diğer bir konu da versiyon güncelleme süreçleridir. Yapılan değişiklikleri Android, iOS ve WindowsPhone için tekrar tekrar uygulamak zorunda kalırlar. İşte Xamarin ile ortaklaşan kod blokları geliştiricilerin bu sorununu ortadan kaldırır.

 

 • iOS, Android ve WinPhone için Native App Kodunu Ortaklaştırır

Projenizin yapısına, ihtiyaçlarına ve Xamarin’i kullanma şeklinize bağlı olarak Android, iOS ve WindowsPhone platformlarına yönelik oluşturacağınız uygulamaların kodlarını minimum %60 oranında ortaklaştırarak genel proje üretim süresini önemli ölçüde kısaltır. Xamarin Türkiye olarak geliştirdiğimiz uygulamaların bir kısmında bu kod ortaklaştırma oranı %90’ı geçmiştir.

 

 • Geliştirme Ortamını Ortaklaştırır

Visual Studio kullanıcıları beraberinde getirdiği birbirinden güçlü araçların geliştiricilerin hayatını ne kadar kolaylaştırdığını ve ne kadar keyifle geliştirme yaptıklarını iyi bilirler. Xamarin bu kolaylığı Native Mobile uygulama geliştirme ortamına taşımaktadır. Xamarin geliştiricileri alışkın oldukları IDE’yi kullanarak Mobile Geliştirme dünyasına girerken önde başlarlar.

 

 • Geliştirme Dilini Ortaklaştırır

Günümüzde development yapan birçok firmada C# dilinin kullanıldığını görmekteyiz. Xamarin’in sağladığı en önemli avantajlardan biri, size, firmanızın ortak dilini kullanarak Android, iOS ve WindowsPhone için Native uygulama üretmenizi sağlamasıdır. Böylece geliştiricileriniz yeni Diller ve IDE’ler öğrenmek zorunda kalmayacaklar.

Yiğit ÖZAKSÜT

MVP, MCT, Xamarin Developer, Consultant & Architect

4 Yorum

You can post comments in this post.


 • Adroid cihazlarda olduğu gibi iphoneda da geliştirici mod secenegi var mı ? Yazılan uygulama direk telefonda calıştırılabilir mi ?

  kadir özkan 5 sene ago Reply


  • Evet çalıştırılabilir. Fakat Apple Developer hesabınızın olması gerekir.

   Yiğit ÖZAKSÜT 5 sene ago Reply


 • Xamarini öğrenmek istiyorum. Örnek uygulama yapımıyla ilgili pdf vb. döküman nereden bulabilirim.

  isa 4 sene ago Reply


 • Xamarin ile yapmaya çalıştığım uygulama içerisinde web service üzerinden aldığım link bulunmakta. Bu linke tıklandığında ekli dosya uygulama içerisinde görüntülensin veya dosya telefona indirilsin. Bunlardan birini yapmama yardım edebilir misiniz?

  Fatih Aslan 3 sene ago Reply


Yorum Gönder