Android’de “.apk” dosya büyüklüğünü nasıl düşürürüz (Bölüm 1) ?

Öncelikle bizimle yakın iletişim kurmakta olan tüm arkadaşlara teşekkürler. Apk dosya büyüklüğü yoğun olarak almakta olduğumuz sorulardan biri. Bu yazımızda tüm inceliklerini paylaşıyoruz.

Linker

Xamarin uygulamaları, apk dosya büyüklüğünü azaltmak için “Linker” adı verlien bir araç kullanmaktadır. En basit ifadesiyle bu araç bir tür statik analiz yaparak kullanmadığınız türlerle ilişkili assembly’leri iptal etmekte ve bu şekilde uygulamanızın büyüklüğünü azaltmaktadır. Örneğin, Linking yapmadan hazırlayacağınız “Xamarin Hello World” uygulaması 16MB gibi bir büyüklükte iken, konfigürasyon sonrası 2.9MB olarak karşınıza çıkacaktır.

Peki nasıl yapılıyor?

Linker, sizin farklı uygulama ihtiyaçlarınıza yönelik bir dize konfigürasyon seçeneği ile birlikte gelmekteir. Bu ayarları Visual Studio üzerinden “Project Settings” ekranında yapabilirsiniz.

Seçenekler

  • Don’t Link:Linking kullanılmaz. Dolayısıyla mono, mscorlib, Xamarn.Android ve birkaçı daha uygulamanıza ilave edilerek apk üretilir.
  • Link SDK Assemblies Only:Konuya yeterince hakim olmayanlar için en iyi seçenektir. Uygulamalarınızda default değer olarak bu seçeneği kullanabilirsiniz.
  • Link All Assemblies:Bu seçenek tüm assembly’leri inceleyerek apk büyüklüğünü ciddi ölçüde küçültecektir. Fakat bu noktada dikkatli olmalı ve uygulamanızı iyi bir testten geçirmelisiniz. Tüm bileşenlerde linking eğilimi, uygulamanızın ihtiyaç duyacağı bazı bileşenlerin de kaldırılmasına yol açabilir. Sorun yaşarsnız ve yine de uygulamanızı daha da küçültmek sizin için kritik bir konu ise “[Android.Runtime.Preserve]” ve “linkskip in your MSBuild” başlıkları doğrultusunda arama yapabilir ve bu seçenekleri kullanarak bu süreci yönetebilirsiniz.

Linker aracının ürettiği apk büyüklüklerini BikeNow uygulaması üzerinden örneklersek aşağıdaki sonucu alırız.

  • Don’t Link: 40.7MB
  • Link SDK Assemblies Only: 18.7MB
  • Link All Assemblies: 13MB

Android’de “.apk” dosya büyüklüğünü nasıl düşürürüz (Bölüm 2) ? >> 

Xamarin Türkiye

Yorum Gönder