Xamarin.Forms CheckBox Kullanımı

Merhaba,

Yeni bir mobil uygulama tasarımı geldiğinde hep checkbox kontrolünün kullanıldığını görüyorum. Üye kayıt/giriş formları, filtreler, aramalar vs.. Aslında CheckBox kontrolünün bu kadar çok tercih edilmesini anlıyorum çünkü mobilde switch çok güzel durmuyor. CheckBox kontrolü Xamarin.Forms’a gelmeden önce bu gibi durumlarda ya tasarıma göre platform spesifik renderer yazıyorduk ya da kolay yola kaçıp checkbox görselini image üzerinde kullanıyorduk. 4.1.0 versiyonu ile CheckBox kontrolüne kavuştuk ve UI tasarımcılarla en azından bu konu için kavga etmeyi bıraktık diye düşünüyorum. (1px sağa-1px sola muhabbetinin kavgası bitmez..)

Çok kısa bir kod ile CheckBox kontrolümüzü kullanabiliyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi IsChecked özelliği, kullandığımız CheckBox kontrolünün seçili olup olmaması durumunu kontrol ediyor. CheckedChanged event’i ise bu özelliğin değişiklik anını yakalamamızı sağlıyor.

İlk ihtiyaç yanına bir Label ile kullanmak olacaktır. Fakat bunun yerine, her zaman bir property olsun ve oraya yazdığım yazı CheckBox’ın sağında veya solunda çıksın diyebiliriz. Bunun için tabii ki renderer yazacağız 🙂

Bu kısmı Bindable yapmak işimize daha çok yarayacaktır. Kodumuzu tekrar kullanılabilir olarak değiştirelim..

XAML ns tanımlamayı unutmayalım 🙂

 

Yiğit ÖZAKSÜT

MVP, MCT, Xamarin Developer, Consultant & Architect

Yorum Gönder