Xamarin.Forms Settings Plugin ve Kullanımı

Xamarin.Forms Settings Plugin ve Kullanımı

Xamarin.Forms Settings Plugin ve Kullanımı

Merhabalar, bu yazımda, Xamarin.Forms Settings Plugin ve Kullanımı; Xamarin.Forms Cross-Platform da “James Montemagno”nun geliştirdiği Settings pluginini inceleyeceğiz.Bu eklenti bizlere her cihazın özelinde settings değerlerimizi saklamamıza ve onları Portable katmandan kontrol etmemizi sağlamaktadır.

Örneğin “DeviceName” değerini ele alalım. Bir Servise kayıt olduktan sonra her cihaza özgü oluşturup (servis tarafından) bunu cihaz özelinde saklayıp belirli zamanlarda bunu ekrana basmak veya yapılacak yeni isteklerde bu değeri kullanmak üzerine bir senaryomuz olsun.

Plugin Kurulumu

Hemen Projemize sağ tıklayıp Nuget Package dan Xam.Plugins.Settings isimli pluginimizi ekleyip çalıştığımız veya çalışacağımız platformlara kurulumunu yapıyoruz.(Portable katman dahil)

Pluginimizi kurduktan sonra Portable katmanına Helpers klasörünün altında “Settings.cs” clasının oluştuğunu göreceksiniz. Aynı classlar eğer PCL yapısı ile çalışmıyor isek diye Droid ve iOS katlamlarında da mevcuttur.

Şimdi oluşan Settings classının açalım ve geliştirmelerimizi yapalım.Mevcut pluginle gelen örneğe dokunmayarak kendime bir “DeviceName” oluşturuyorum.

Pluginin yapısında Key – Value konsepti işlenmiş ki Nop vb. Yapılarda da benzer konsepti görebilsiniz. Aynısını kendi örneğimiz içinde sürdürelim.

DeviceNameKey ve DeviceNameDefaultValue adında iki Constant oluşturuyorum ve DeviceName methodumu yazıyorum.

Şimdi gelelim kullanmaya. App.cs içerisinde örnek Welcome ekranında kullanacağım. Siz kendi uygulamanızdaki senaryonuza göre kullanabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı oldulça basit. Eğer örneğimizdeki DeviceName daha önce set edilmemiş ise Default Value dönecek. Fakat set etmişsek set ettiğimiz son değer dönecektir. Bu setting de uygulamamızı telefonumuzdan kaldırılana kadar saklanmaktadır.

Kullanım için Using alanına “XamarinFromsSettings.Helpers” eklemek gerekli.

Veriyi çekmek için =>  Settings.DeviceName diyerek sakladığımız string değeri çekebiliyoruz.

Veriyi set etmek için => Settings.DeviceName = “saklanacak Value” şeklinde verimizi saklayabiliyoruz.

Plugin ile Boolean , Int , LongInt, String , Float , Guid , Double , Decimal ve UTC formatında saklanacak DateTime tipinde verilerimizi Settings altında plugini kullanarak saklayabiliyoruz.

Kod örneğini GitHub hesabımdan erişebilirsiniz. Plugin hakkında gelişmeleri takip etmek için ise SettingsPlugin ulaşabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek ümidiyle herkese iyi günler…

Xamarin Türkiye

Yorum Gönder